Yüzlük Tablo Nedir?

1 den yüze kadar sayıların bulunduğu tabloya yüzlük tablo denir. Yüzlük tablolar genelde 10 luk düzendedir. 10 tane soldan sağa, 10 tane yukarıdan aşağıya blokların içine sayılar yerleştirilir.

Yüzlük Tablo Nerelerde Kullanılır?

Yüzlük tablo ilkokul 1 sınıftan itibaren sıkça kullanılır. Matematik derslerinde sayılar ve işlemler öğrenme alanındaki kazanımlarda yüzlük tablo en çok kullanılan araçlardandır.

Yüzlük Tablo Rakamları ve Sayıları Öğrenirken, İleri ve Geri Ritmik Sayma Yaparken, Kodlama Çalışmaları Yaparken, Çarpma, Toplama, Çıkarma ve Bölme İşlemlerinde Kullanılabilmektedir.

Yüzlük Tablo 10 x 10 Kareden Oluşan ve 1'den 100'e Kadar Sayıların Yazılı Olduğu Bir Tablodur. Aşağıda Bir Yüzlük Tablo Örneği Verilmiştir. Resmin üzerine tıklayıp yüzlük tabloyu indirebilir ve kaydedebilirsiniz.Yüzlük Tablo Nasıl Kullanılır?

Peki tüm bu ritmik sayma ve matematik konuları içerisinde yüzlük tablo ne işe yarar? Nasıl Kullanılır?

Yüzlük tablonun çeşitli şekillerde kullanıldığını söylemiştik. En çok kullanıldığı alan ise ritmik saymalardır.

Yüzlük Tablo ile 100 e kadar 3'er ritmik sayma, 4'er ritmik sayma, 5'er ritmik sayma, 6'şar ritmik sayma, 7'şer Ritmik Sayma, 8'er Ritmik Sayma, 9'ar ve 10'ar Ritmik Sayma Yapabilirisiniz.

Yukarıdaki yüzlük tabloda ilkokul 1 sınıf öğrencileri 1’er ritmik sayma çalışması yapabilir. Daha sonra beşer ritmik sayma için yüzlük tabloda 5 ve katlarını renklendirerek 5 er ritmik sayma çalışması yapabiliriz.

5 er ritmik sayma için yüzlük tablo örneği

Yukarıdaki tabloda hem 5’er hem de 10’ar ritmik sayma çalışılabilir.

Şimdi ilkokul 2 sınıflar için 2’şer sayma için bir yüzlük tablo yapalım. Yüzlük tablomuzu 2’nin katları olacak şekilde renklendiriyoruz.

2 er ritmik sayma için yüzlük tablo şablonu

Son olarak 3 er ritmik sayma için bir yüzlük tablo örneği paylaşalım. Diğer ritmik saymaları yüzlük tabloda kendiniz renklendirip çalışabilirsiniz.


Şimdi de yüzlük tablonun toplama ve çıkarma işlemlerinde nasıl kullanıldığına bakalım. İlkokul 1 ve ilkokul 2 toplama işlemi kavratılırken yüzlük tablodan faydalanılabilir.

Örnek olarak 22+7 işlemini yüzlük tabloda gösterelim. Önce 22 sayısını gösterir ve çokluğunu belirtmek için renklendirebiliriz. Daha sonra ekleyeceğimiz 7 sayısı kadar kutuyu farklı bir renkle sırayla renklendirerek 22 ye 7 eklendiği zaman 29 olduğunu yüzlük tabloda göstermiş oluruz.

Yüzlük tablo ile toplama işlemi gösterimi

Şimdi Yüzlük tabloda çıkarma işlemininin gösterimini görelim. 36 dan 4 ü çıkaralım. 36 ya kadar renklendirdiğimiz sayılardan 4 kutuyu geriye doğru silerek çıkaralım. 36 dan 4 çıkarsa 32 Kalır. 36-4=32.

Yüzlük tablo ile çıkarma işleminin gösterimi

Peki yüzlük tablo ile çarpma işlemi nasıl gösterilir. Aslında bu da çok kolaydır. Hemen bir örnekle gösterelim.

Örneğin 5 x 3 işlemini yapalım. Burada 5×3 ne demek önce onu açıklayalım. 5 tane 3 demektir.

Yani 3 er 3 er 5 defa ileri gideceğiz demektir (3-6-9-12-15).

Aslında cevabı şimdiden bulduk. Şimdi bunu yüzlük tabloda görelim. 3 er 3 er tabloyu renklendireceğiz.

Yüzlük tablo ile çarpma işleminin gösterimi

Görüldüğü gibi 5 x 3 yani 5 tane 3, 15 ediyor. Bunu 3 erli gruplar halinde 5 renk ile gösterdik.

En son olarak yüzlük tablo ile bölme işlemini göstereceğiz. Bölme işleminde çarpım tablosunda yaptığımız işlemi geriye doğru gerçekleştireceğiz. Bölme işlemini de 10 u 3 e bölerek gösterelim. 10’dan geriye doğru blokları 3’er 3’er gruplandırıp renklendireceğiz. Bakalım ne sonuç çıkacak?

Yüzlük tablo ile bölme işleminin gösterimi

Cevabı görebildiniz mi? 1 diyenler dikkatli olmalı. Çünkü cevap 3, Kalan ise 1 dir. Bölme işlemi biraz karışık gelmiş olabilir. Bunu daha fazla örnek ile kendiniz çalışarak daha iyi anlayabilirsiniz. Ya da ailenizden ve öğretmenlerinizden bu konu ile ilgili bilgi isteyebilirsiniz.

Yüzlük tablonun özellikle ritmik saymalarda kullanıldığını, ayrıca toplama, çıkarma, çarpma ve bölme işlemlerinde de kullanılabildiğini öğrenmiş olduk. Bazı oyunlarda, kodlamalarda ve yine matematiğin bazı konularında da yüzlük tablo kullanılmaktadır.

Aşağıya boş bir yüzlük tablo şablonu ekliyoruz. Onun üzerinde çalışabilir, kendi yüzlük tablonuzu oluşturabilirsiniz. İyi öğrenmeler.

Boş Yüzlük Tablo Şablon Örneğini İndirirek Siz de Yüzlük Tablonuzu Oluşturabilirsiniz.